مجموعه احادیث و روایات درباره تربیت فرزند

البته والدین باید راجع به رفتار خوب و خوشایند و برعکس رفتار ناخوشایند برای کودک توضیح دهند و در مورد جایزهاش نیز به او بگویید. البته باید توجه داشت هیچ قانون کلی برای کودک خوب بودن وجود ندارد؛ اما برای آنکه یک کودک سالم و شاد را تربیت کنید لازم است عشق و علاقه خود را به او نشان دهید. البته برخی از فرزندان به طریق دیگر مایه گمراهی بشر میشوند و در دام خسران و زیان ابدی می افتند. این مشاور خانواده با تأکید بر اینکه در خانوادههای دموکراتیک یا آزاد اندیش فرزندان سالمتری رشد پیدا میکند، گفت: خانوادههای دموکراتیک با فضا دادن به بچهها، آنان را در تصمیمگیریها مشارکت میدهند تا ابراز وجود کنند و به نیازهایشان در حد منطقی پاسخ داده میشود پس فرزندانی مستقل با عزت نفس و اعتماد به نفس بالا تربیت میکنند و این خانوادهها نسبت به چهار خانواده دیگر آسیبپذیری کمتری دارند. وی ادامه داد: بهطور مثال اگر عضوی از خانواده به دیابت مبتلا شود، بر دیگر اعضای خانواده اثر منفی خواهد داشت پس اعضای این سیستم با کمک یکدیگر با هر عاملی که روند رشد خانواده را مختل کند، مبارزه میکنند. همچنین زمانی یک رفتار را ترک میکنند که آن رفتار رد میشود.

فرزندانتان را بر سه موضوع تربیت کنید: دوستی پیامبر اکرم (صلّی الله عليه وآله)، دوستی اهل بیت ايشان و تلاوت قرآن. کتاب نقش مادر در تربیت فرزندان نوشتهی فریبا صداقت فر و آریا عزیزی، آداب و مسائل تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان را از جنبهی مذهبی و بر اساس آیات و روایات بررسی میکند. رخ میدهد و این مسائل منجر به ایجاد سبک تربیت طردکننده میشود. حجتالله چهاردولی در گفتوگو با ایسنا، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ۲۵ ذیحجه بهعنوان روز خانواده، اظهار کرد: از نظر جامعهشناسی، خانواده کوچکترین نهاد اجتماعی است که با قرارداد ازدواج و با هدف ایجاد آرامش شکل میگیرد. بررسی و تحقیق همهجانبه درمورد فردی که برای ازدواج انتخاب میکنیم، اولین قدم تربیت کودک است؛ چراکه حتی صبر و سازش و ادامه زندگی با همسری که با ملاکهای صحیح و منطقی انتخاب نشده هم نتیجهبخش نخواهد بود، چه برسد به تربیت فرزندانی نیکسیرت و مفید برای جامعه؛ لذا قبل از ازدواج باید به روانشناسان و مشاوران و متخصصان مربوط به امور خانواده مراجعه کرد تا بتوان گامی بزرگ در تربیت صحیح فرزندان برداشت.

در زبان فارسی، واژه تربیت به معناى پروردن، ادب و اخلاق را به کسى آموختن و پروردن کودک تا هنگام بالغ شدن به کار رفته است. ولی در مورد اطفال بالغ میفرماید: هنگامی که فرزندان شما به سن بلوغ رسیدند، در هر حال باید برای وارد شدن بر شما اجازه بگیرند. اسلام فرموده: هرگاه دختر به سن تمیز یا نزدیک سن بلوغ رسید حتی پدر هم حق ندارد وی را به صورت کامل در آغوش بگیرد به نحوی که سینه دختر به سینه پدر بچسبد، بهتر است پدر فقط سر دخترش را بغل کند و او را ببوسد و نوازش کند و با بسیار حرف بزند و حرف او را بشنود و با کلمات محبت آمیز فراوان با او صحبت کند. وی به خانوادههای سهلگیر اشاره و خاطرنشان کرد: این خانوادهها یا دخالتی در تربیت فرزند ندارند که در این صورت فرزند متناسب با شرایط اجتماعی رشد میکند و یا با اهمیت بیش از حد به نیازهای فرزند، تمامی خواستههای او را پاسخ میدهند پس فرزندانی که در این خانوادهها رشد میکنند، متوقع هستند یعنی انتظار دارند شرایط اجتماعی مانند شرایط خانوادگی، همه نیازهای آنان را پاسخ دهد و اگر خلاف این باشد از نظر اجتماعی آسیب میبینند و دید منفی نسبت به جامعه در آنها ایجاد میشود.

به گفته چهاردولی خانوادههای بیتفاوت خانوادههایی هستند که والدین بهدلیل مشغله کاری زیاد یا هر بهانه دیگری، به فرزند خود اهمیت نمیدهند پس فرزندانی منزوی و پرخاشگر در این خانوادهها رشد میکنند که استقلال فردی و اعتماد به نفس ندارند و هر جا که وارد شوند با ایجاد تنش، برای دیگران مشکل ساز خواهند شد. فرزندان به سان درختانی هستند که در آب و خاک خانه رشد میکنند و معمولاً متناسب با همان آب و خاک میوه میدهند. آیا تربیت همان حضانت است؟ اگر آسیب ناشی از تنبیه بدنی جدی باشد می تواند موجب سلب حضانت شود و پدر و مادر حق نگهداری فرزند خود را از دست بدهند زیرا در چنین موردی تنبیه باعث شده «سلامت جسمانی و تربیت اخلاقی» فرزند به خطر ­افتد و شخص تنبیه کننده (پدر یا مادر) صلاحیت خود را برای نگهداری و تربیت فرزند از دست می ­دهد. تنبیه نباید به گونه ای باشد که موجب صدمه و آسیب به جسم فرزند شود. به موجب ماده ۱۱۰۴ قانون مدنی زن و شوهر باید در تحکیم بنیان خانواده و تربیت فرزند با یکدیگر همکاری کنند. اگر فرزند در ضمن تنبیه آسیب ببیند، آیا پدر و مادر مسؤولیت دارند؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی این سوال بپردازیم که حدود آزادی والدین در تربیت فرزندان چیست و تا چه حدی والدین حق تربیت فرزندان خود را دارند .

دیدگاهتان را بنویسید