وظیفه و نقش پدر در تربیت فرزندان

مهر مادری را خردمندی و محبت با تدبیر پدر كامل می كند و از آن روست كه جایگاه رفیع پدر غیرقابل رقابت و جای گزینی می شود. این کار از مشکلات احتمالی خوابِ او در آینده میکاهد. درست است که خانهی شما بههم ریخته میشود، لباسهای چِرک بر روی هم انباشته میشوند و کُلی کار روی سرتان ریخته است اما شاید همین حالا کودکتان خندیده باشد. زمانی که قصد دوچرخهسواری یا اسکوتربازی دارد روی استفاده از کلاه ایمنی مُصر باشید. تربیت فرزندان از چه زمانی شروع میشود؟ در زمان زندگی مشترک، طبق قانون حضانت فرزندان حق و تکلیف والدین است. تربیت فرزندان حقی است که فرزندان نسبت به والدین دارند و هر کدام از پدر و مادر نسبت به فرزندان وظیفه دارند که آنها را به مسائل اخلاقی و دینی خود آشنا نمایند. تا زمانی که سایه پدر خانواده بر سر فرزندان است از لحاظ نگهداری و مسائل مالی اختلاف و سوالی در بین نیست. در این ماده وضعیت ملاقات طفل و نحوه آن در دو زمان قبل و بعد از طلاق مطرح شده که لازم است توضیح کوتاهی در هر مورد بیان شود. پدر خوب سمبل صبر و شکیبایی است. مسافرت تا اطلاع ثانوی با اطلاع پدر است طلاق ، تنها رابطه زن و شوهری را از میان می برد ؛ اما رابطه پدر و فرزندی یا مادر و فرزندی را از بین نمی برد .

براى کسى است که بخواهد دوران شیرخوارگى را تکمیل کند. در هر حال هیچ یک از پدر و مادری که نگهداری طفل را به عهده دارد نمی تواند مانع از ملاقات طرف مقابل شود و قانونگذار برای چنین عملی که موجب نگرانی طرف مقابل و لطمات روحی به طفل می شود، محکومیتی پیش بینی کرده؛ علاوه بر آن به دادگاه اختیار داده است که در صورت لزوم حضانت طفل را به شخص دیگری واگذار کند. امروزه مثل شناخت درمانی یک روشِ درمانی، به نام «بازی درمانی» داریم که از این راه بسیاری از اختلالات رفتاری و عاطفی را معالجه میکنند. استفاده از علائم اشارهایِ ساده پیش از آنکه فرزندتان بتواند حرف بزند، به شما کمک خواهد کرد تا پِی ببرید او چه احتیاجاتی دارد و حتی چطور احساس خوبی پیدا میکند. همچنین امام سجاد(ع) در رساله حقوق خود با اشاره به این موضوع، تربیت نیکو و کمک برای ایجاد رفتار صحیح در فرزندان را از وظایف والدین برشمرده و فرموده است: «و اما حق فرزندت آن است که بدانی او از توست و خیر و شر او در همین دنیا به تو نسبت داده می شود و تو نسبت به تربیت شایسته او و راهنمایی اش به سمت و سوی خدا و کمک به خداپرستی اش، مسئولی و در این مورد، پاداش یاکیفر داده خواهی شد.

البته زمانی که ملاقات خوف جانی برای فرزند داشته باشد و پدر یا مادر حالت خطرناک روانی داشته باشند ، برای جلوگیری از صدمه به فرزند ، می توان با حکم دادگاه مانع از دیدار یکی از والدین که دچار چنین مشکلی هستند ، شد . والدین باید به بازی کودکان اهمیت دهند و شرایط سالم برای بازی آنها فراهم سازند و خود به عنوان همبازی در آن شرکت داشته باشند. با این حال مادر لازم است که با همسر خود در تمام زمینهها مشورت کند و تصمیمات عاقلانهای درباره فرزندشان بگیرند که این موضوع تاثیرات مفید خود را بر کودکان خواهد گذاشت. توجه با این نکته ضروری است که راه آموزش در سنین مختلف یکی نیست. مادری، فضیلتی ملکوتی است ناشی از عالم قدس که در وجود انسان خاکی تجلی می کند و در آن صداقت، مهر و صفا به عالی ترین درجه خود می رسد و در راه خیر و سعادت فرزند صرف می شود. طبق قوانین اسلامی اگر برای طفل صغیری که مسلمان است قیم انتخاب میشود، باید قیم وی نیز مسلمان باشد؛ زیرا کفار نمیتوانند قیم یک فرد مسلمان شوند. طبق ماده 1174 قانون مدنی ، « هر یک از ابوین که طفل تحت حضانت او نیست ، حق ملاقات طفل خود را دارد .

پدرانی که فرزندانشان عشق بی پایان پدر را گاهی در خنده های بی اختیار و گاهی در اشک های خوشحالی او می بینند و کلماتشان برای بیان عشقی که نسبت به پدر خود دارند کافی نیست. برای مثال پس از طلاق، حضانت فرزندی به مادرش سپرده شده است ، با توجه به این که به موجب قانون اگر مادر در مدتی که حضانت با اوست، مبتلا به جنون شود، یا به دیگری شوهر کند، حق حضانت با پدر است. و خواندن و نوشتن، و نیز تلاش در امر ازدواج ایشان پس از رسیدن به بلوغ. چنانچه پدر مراتب فوق را به دادگاه اطلاع داده و خواستار حضانت شود، پس از این که صحت موضوع برای دادگاه احراز شد و پدر نیز صلاحیت نگاهداری فرزند را داشت، حضانت از مادر سلب، و به پدر واگذار می شود. وقتی موضوع مرتبط با سلامتی و بهزیستی او است از غریزهی خودتان تبعیت کنید. تحقیقات مکررا این موضوع را نشان دادهاند که بچههایی که در اتاق خود تلویزیون تماشا میکنند وزن بیشتری دارند، کمتر میخوابند، نمرات کمتری در مدرسه میگیرند و مهارتهای اجتماعی ضعیفتری دارند. در این سالها تمام تلاش خود را انجام دهید تا به آدمهای خوبی تبدیل شوند. شما با گردش دادن فرزند و همراه كردن آنها با خود ، مخصوصاً درهفت سال سوم زندگی او با نشان دادن مناظر آموزنده و سازنده می خواهید كاری كنید كه او اولاً غم و رنج خود را فراموش كند ، ثانیاً ساخته و پرداخته شود و ثالثاً رابطه مفید و سازنده ای با شما برقرار كند.

دیدگاهتان را بنویسید