6 راهکار برای حل اختلاف نظر والدین در تربیت فرزند

فردای کودکان شما، امروز است به جای اینکه در آینده به دنبال حل معضل اعتیاد فرزند خود باشید، امروز با رعایت قوانین پدری و مادری از آن جلوگیری کنيد. آیا می دانید: سرنوشت آینده ی کودکان به نوع تفکر آنها در مورد زندگی و آینده ی بستگی دارد؟ تربیت فرزند تنها بر عهده پدر و مادر می باشد و فرزندان بزرگ خانواده نباید در آن دخالت کنند. فرزندان ما هر گونه که باشند خوش رفتار یا بدرفتار، راستگو یا دروغگو، حسود یا خیرخواه همه این صفات را از پدر و مادر خود کسب کرده اند. این ممکن است کودک شما را به یک شورشی تبدیل کند که مایل است به عنوان یک اعتراض مرتباً رفتار نادرستی داشته باشد. ⌛ چهار فایل صوتی دکتر فرهنگ هلاکویی با عنوان «اگر. والدین قاطع و مقتدر در مقایسه با سایر والدین، گرم­تر، صمیمی ­تر و با محبّت ­تر هستند. مطمئنا شما همانند سایر پدران و مادران بارها فکر کرده­اید و هزاران آرزو و امید به ذهنتان خطور کرده است؛ گاهی احساس غرور را تجربه کرده ­ايد و گاهی نگرانی وجودتان را فراگرفته است. والدین قاطع و مقتدر در مقایسه با سایر والدین، گرم­تر، صمیمی ­تر و با محبّت­ تر هستند.

به­ طور کّلی فرزندپروری قاطع و مقتدر شیوه­ای است که با رابطة گرم و صمیمی با فرزندان مشخص می­ شود. بنابراین والدین باید روی حرف خود بایستند و حرف های خود را به راحتی با بدخلقی و چانه زنی کودک تغییر ندهند، همچنین کودک بداند که نفر اول خانواده نیست و با والدین خود فاصله ای دارد که با بزرگ شدن، آرام آرام هم سطح آن ها خواهد شد، بنابراین هنگامی که والدین محدودیت هایی مانند ساعت خواب یا ندیدن برنامه تلویزیونی مخصوص بزرگسالان یا بستن کمربند و… ۴ .هنگامی که برنامههای خشونتآمیز پخش میشود، بهتر است یا کانال را عوض کنید یا تلویزیون را خاموش نمایید و توضیح دهید که مشکل آن برنامه چیست. معنی لغوی تربیت رشد دادن انسان ها به طور کامل است و منظور ما از تربیت استفاده از مجموعه ای از روش های مثبت برای تعلیم یا پرورش افراد به شیوهای مثبت و خلاقانه است در واقع با به کار بردن شیوه های مختلف تربیت به کودکان می آموزیم که چه رفتاری مثبت و چه رفتاری منفی است و یا به عبارتی به آن ها می آموزیم که چطور رفتار کنند تا مورد پسند جامعه و والدین قرار بگیرد.

به آنها معنی دعا کردن را یاد بدهید. زمانیکه والدین بهصورت گروه با عملکرد خوب کار میکنند، کودکان یاد میگیرند که چطور کارها را انجام دهند. اقتدار به هیچ وجه به مفهوم خشونت و ترس و ارعاب نیست، «اقتدار یعنی ثبات در رفتار» و همین که والدین برنامه هایی را که به صورت قانون یا به شکل فرمان و دستور به کودک اعلام کرده اند را عوض نکنند، پدر و مادر مقتدری به حساب خواهند آمد. اهمیت این موضوع به قدری بالا می باشد که همواره به والدین پیشنهاد می گردد تا پیش از تولد فرزندان خود ، در مورد تربیت آن ها برنامه ریزی نموده و در این زمینه اطلاعات کافی و جامعی را به دست آورند. به گونهای با منطقِ درخورِ فهم کودک، آسیب و ضرر موجود در آن برنامه را توضیح دهید که میل کودک یا اصرار او برای تماشای این گونه برنامهها، کاهش یابد. هم والدین مستبد و هم والدین قاطع هر دو هدف­ های متعالی برای فرزندان خود در نظر دارند و از آنها انتظار دارند که رفتار مناسب و شایسته­ ای داشته باشند و هم می­ خواهند بر فرزندان خود کنترل و نظارت داشته باشند، ولی تفاوت عمده­ای که بین این دو نوع والدین دیده می­شود، در مورد چگونگی کنترل و نظارت است.

از سوی دیگر، روابط زناشویی مناسب و رفتارهای حمایتی والدین میتواند تأثیر مثبتی در رشد کودکان داشته باشد. اساساً جوانی در اسلام، بهطور ویژه مورد توجه قرار گرفته است و برای جوان در زمینههای گوناگون، احکام و دستورهای ویژه و مستقیم قرار داده شده است. والدین مستبد از فرزندانشان اطاعت محض و بدون چون­وچرا می­طلبند، درحالیکه والدین قاطع و قدرتمند دلایل منطقی و قاطعانه ­ای در مورد دستورات خود ارائه میکنند، و در تصمیم ­گیری­ها شرایط و نیاز فرزندان خود را در نظر می­ گیرند و دیدگاه­ها و نظرات آنها را مورد توجه قرار می­دهند. هم والدین مستبد و هم والدین قاطع هر دو هدف­های متعالی برای فرزندان خود در نظر دارند و از آنها انتظار دارند که رفتار مناسب و شایسته­ ای داشته باشند. طبق پژوهش­هاي انجام شده، ثابت شده است که فرزندان این والدین بسیار خوب پرورش مییابند، شاد و سرحال هستند، در کسب مهارت­ ها و آموزش های جدید و تسلط بر آنها از اعتماد به نفس برخوردارند و پیشرفت زیادی میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید